GIF-y istnieją od wielu lat, albowiem ten format powstał już w 1987 roku, a w momencie powstania Internetu bardzo zyskały na popularności i utrzymuje się ona do dzisiaj. W planowaniu angażujących treści do social mediów, filmy – w tym klasyczne gify, zwiększają responsywność u odborcy. Przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej.

GIF-y i ich funkcje.

Zacznijmy od tego co to znaczy słowo GIF? Z angielskiego Graphics Interchange Format (dlatego też czyta się ten skrót tak samo jak wymawia się pierwszą literę słowa Graphic – „GIF”. nie „JIF”), to nic innego jak format pliku graficznego, który umożliwia tworzenie krótkich, ruchomych animacji. Plik ten składa się z serii klatek, które są wyświetlane w określonym czasie, tworząc efekt animacji. Każda klatka zawiera pełny obraz, co oznacza, że GIF-y mogą zawierać zarówno statyczne obrazy, jak i ruchome elementy. W ostatnich latach jest to bardzo popularny format, który najczęściej używany jest w mediach społecznościowych czy też w komunikacji online pomiędzy użytkownikami, często jako meme gif, ale również dobrze się sprawdza w promocji marketingowej, ponieważ jest to ciekawa forma przyciągająca uwagę odbiorców. Można powiedzieć, że GIF wyraża więcej niż 1000 słów, ponieważ z jego pomocą trafnie określamy swoje emocje czy komentujemy wydarzenia. Teraz pewnie zadajesz sobie pytanie jak zrobić GIF z wideo lub zdjęcia? W jakim programie zrobić GIF? Nic prostszego! W tym artykule przedstawimy Ci kilka najlepszych programów, dzięki którym stworzysz animowane obrazy GIF w mgnieniu oka.

Jak zrobić prosty GIF?

Na rynku istnieje wiele darmowych i płatnych edytorów GIF, zaczynając od bardziej zaawansowanych programów służących stricte do edytowania zdjęć czy filmów, na prostych aplikacjach mobilnych kończąc. W tym artykule pokarzemy Ci kilka naszym zdaniem najlepszych programów, tych bardziej zaawansowanych oraz takich, które są bardzo łatwe i intuicyjne w obsłudze. Zacznijmy jednak od tych łatwiejszych.

Kilka najlepszych darmowych edytorów dla amatorów

VEED.IO

Ten program, umożliwia tworzenie animowanych, ruchomych obrazków, ale wyłącznie z użyciem plików wideo. Edytor jest bardzo prosty w użyciu, więc nauczenie się jego obsługi zajmie Ci chwilę. Wystarczy, że wybierzesz fragment filmu, lub wkleisz link do materiału z YouTube, edytujesz wedle potrzeby, następnie pobierzesz jako plik GIF i voilà, masz wysokiej jakości pliki GIF. Możesz dodawać naklejki, napisy, emoji i tworzyć ciekawe GIF-y, które potem możesz udostępniać innym.

wyszukiwarka google pozycjonowanie stron

GIFmaker.me

Prosta w obsłudze strona internetowa, która służy do tworzenia animowanych GIFÓW. Nie musisz mieć założonego konta. Z poziomu strony głównej możesz załadować zdjęcia lub filmy i przekonwertować je do formatu GIF. Po stworzeniu pliku możesz go przycinać, zmieniać rozmiar czy też obracać, a nawet edytować tło, aby było przezroczyste.

 

CoSchedule – Organize All Of Your Marketing In One Place

Jest to wszechstronne narzędzie, które łączy w sobie funkcje planowania treści w mediach społecznościowych, zarządzania projektami i harmonogramowania kampanii marketingowych. Pozwala na łatwe tworzenie kalendarzy publikacji, zarządzanie zespołem, śledzenie postępów projektów i analizowanie wyników. CoSchedule oferuje również integracje z innymi narzędziami, takimi jak WordPress czy Google Analytics, co ułatwia kompleksowe zarządzanie treściami. Platforma oferuje nam wersję darmową, która umożliwia korzystanie z maksymalnie dwóch profili społecznościowych, ale możemy planować nielimitowaną ilość postów. Płatna wersja kosztuje 29$ miesięcznie.

Planoly – The Social Tool You’ll Want to Use Every Day

Jest to narzędzie, które świetnie się sprawdza do obsługi Instagrama, ale jest również przeznaczone dla platform takich jak TikTok, Pinterest, YouTube, Facebook czy Twitter (w zależności od wybranego pakietu). Skupmy się jednak na Instagramie, który jest dostępny w darmowej wersji. Z pomocą tego narzędzia możemy rozplanować nasz profil tak jak chcemy, aby wszystko wyglądało estetycznie i harmonijnie, ponieważ możemy przeciągać zdjęcia w celu sprawdzenia czy w danej formie będą pasować do feedu. W darmowej wersji aplikacja daje nam możliwość planowania postów, oraz śledzenia swoich wyników z miesiąca wstecz na jednym koncie (mamy do wyboru Instagram lub Pinterest lub TikTok). W tym pakiecie w przypadku Instagrama dodasz maksymalnie 30 postów w formie zdjęć w miesiącu. Planoly pozwala na dodawanie plików z urządzenia mobilnego, z komputera, ale też z dysku Google czy Dropbox. To co jest dużą zaletą Planoly, to fakt, że już darmowa wersja oferuje nam bardzo wiele opcji. Jeśli jednak chcemy korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji takich jak np. możliwość publikacji posta na więcej niż jedną platformę, planowanie publikacji filmów i rolek, dostęp do Canvy lub do menagera hashtagów, możemy skorzystać z płatnych pakietów. Najtańszy, podstawowy pakiet to wydatek 13$ miesięcznie.

Later – Social media management made easy

Platforma została stworzona w celu obsługi Instagrama, ale można bez problemu używać jej do planowania innych mediów społecznościowych.Later, tak jak poprzednie narzędzia social media, pozwala zaplanować strategię publikacji treści. To narzędzie umożliwia nam planowanie postów i rolek z wyprzedzeniem, zarządzanie treściami, mamy dostęp do kalendarza publikacji oraz wizualnego planera, który poprzez możliwość przeciągania postów na wirtualnej planszy pozwala na zaplanowanie wyglądu i estetyki profilu. Dodatkowo, Later umożliwia zarządzanie hashtagami, możesz tworzyć zestawy hashtagów, które można łatwo dodać do swoich postów w celu zwiększenia widoczności i zasięgu. Darmowy plan pozwala na użytkowanie przez jedną osobę maksymalnie trzech kont społecznościowych i udostępnianie 5 postów w miesiącu na każdą platformę. Ciekawą opcją jest to, że w darmowej wersji możemy również dodać linkin.bio do naszego posta. Standardowo, możemy tworzyć kalendarz postów oraz mamy dostęp do analiz Instagrama z 3 miesięcy wstecz. Jeśli chcemy korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji, możemy skorzystać z płatnych planów.

Planable – If you plan content in sheets or task managers, this is for you

Jest to kolejne narzędzie ułatwiające planowanie mediów społecznościowych. Funkcje proponowane przez Planable są zbliżone do tych, o których pisaliśmy wyżej. Standardowo, możemy rozplanować całokształt mediów społecznościowych. Używając darmowego pakietu nie mamy limitu jeśli chodzi o użytkowników i zakres funkcji, z których możemy korzystać, jednak maksymalna ilość postów jakie możemy stworzyć i zaplanować za pomocą Planable wynosi 50. Raz wykorzystane już się nie odnawia. Po wykorzystaniu 50 postów możemy przejść na wersję płatną w zależności od naszych potrzeb. Płatne pakiety zaczynają się od 11$ miesięcznie.

Dzięki tym narzędziom tworzenie postów i planowanie mediów społecznościowych stanie się przyjemniejsze i mniej czasochłonne. Z każdego z nich można korzystać zarówno z komputera jak i smartfona dzięki aplikacjom mobilnym. Możesz monitorować, analizować oraz planować swoje profile social media. Za pomocą tych narzędzi zarządzanie treściami nie musi być chaotyczne, tylko odpowiednio zaplanowane i zorganizowane, co pomaga w osiąganiu lepszych wyników, zwiększa zaangażowanie odbiorców oraz pozytywnie wpływa na strategię social media.

Zawarte ceny są aktualne na dzień 12.07.2023r.