Obraz odgrywa bardzo dużą rolę w marketingu. Dlatego jeśli zależy Ci na wysokiej jakości fotografiach, które są wybierane w wyselekcjonowany sposób, skorzystaj z banków płatnych zdjęć. Oferują one estetyczne, odpowiednio skomponowane i wykadrowane fotografie, jakie z pewnością pomogą w stworzeniu atrakcyjnych wizualnie grafik, plakatów czy okładek. Dowiedz się, z jakich płatnych baz zdjęć skorzystać oraz w jaki sposób.

  Licencje w bankach z płatnymi zdjęciami stockowymi

  Każdy bank zdjęć posiada własne warunki, które określają, w jaki sposób można korzystać z danego źródła. Licencje są zróżnicowane, jednak większość z nich ma pewne elementy wspólne, które dotyczą liczby pobrań, liczby osób korzystających z wykupionego zdjęcia oraz rolę, jakie zdjęcie z płatnej bazy ma pełnić. Licencja nie jest w żaden sposób umową o przeniesieniu praw autorskich, co sprawia, że pobierane płatne zdjęcia stockowe nie stanowią naszej własności. Każda baza zdjęć posiada swój regulamin, który warto przeczytać.

  • Ograniczenia ilościowe – najczęściej dotyczą one standardowej licencji. Obejmują liczbę pobrań konkretnej grafiki (najczęściej do 500 tysięcy) lub nakładu danego magazynu. Licencje rozszerzone z kolei nie posiadają tych limitów, dzięki czemu nie trzeba martwić się liczbami.
  • Osoby korzystające z plików – każdy płatny bank zdjęć określa, ile osób maksymalnie może korzystać z danej licencji.
  • Rola pełniona przez zdjęcie – dotyczy ona celu, jaki spełnia konkretna grafika. Może on być nadrzędny (obraz stanowi główny element tworzonej grafiki) lub podrzędny (gdy obraz jest częścią całości, elementem projektu, np. kolażu).

  Dobrej jakości zdjęcia pobierane z płatnych banków zdjęć posłużą do kompleksowego prowadzenia profilu na Facebooku, tworzenia profesjonalnych kampanii reklamowych oraz projektowania banerów, a także obsługi stron internetowych dla firm.

  Najpopularniejsze bazy z płatnymi zdjęciami stockowymi

  bank zdjęć adobe stock

  • Adobe Stock

  To prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych baz z płatnymi zdjęciami stockowymi i nie tylko. Zawiera ponad 50 milionów obrazów, filmów, szablonów a nawet ilustracje. Oferowane fotografie są w bardzo wysokiej rozdzielczości (do 300 dpi), podobnie zresztą jak filmy (jakość HD czy 4K). Obrazy dostępne są w formatach JPG, AI, EPS. Kategorie dostępne w serwisie są pomocnie skonstruowane, więc dosyć łatwo odnajdziesz to czego szukasz.

  Obecnie można skorzystać z trzech opcji abonamentu. Umożliwiają one miesięczne pobieranie 10, 40 lub nawet 750 plików. Warto dostosować to w zależności od indywidualnych potrzeb. Dodatkowo istnieje możliwość zdobycia dowolnej liczby zasobów bez konieczności opłacania regularnego abonamentu. Zasoby można wykorzystywać i modyfikować w dowolnym projekcie, chyba że zostały one oznaczone „tylko do użytku redakcyjnego”.

  Popularny bank zdjęć płatnych shutterstock

  • ShutterStock

  Ogromnym płatnym bankiem zdjęć, plików wideo i muzyki jest ShutterStock, który gromadzi ponad 300 milionów obrazów bez tantiem. Wszystkie z nich są najwyższej jakości, dzięki czemu z powodzeniem można je wykorzystywać do tworzenia np. materiałów reklamowych. Płatna baza zdjęć podkreśla konieczność podpisania autora w przypadku wykorzystania materiałów do celów redakcyjnych, przy produktach na sprzedaż lub w produkcjach filmowych. Do pobrania materiałów masz do dyspozycji dwie licencje – standardową i rozszerzoną. Ograniczają one możliwości wykorzystania pobieranych materiałów. Istnieje także możliwość wykupienia jednorazowego pakietu z obrazami lub planu rocznego – dla osób indywidualnych oraz firm.

  Jedna z najpopularniejszych baz zdjęć stockowych płatnych depositphotos

  • Depositphotos

  To płatna baza około 140 milionów obrazów, wideo i grafik wektorowych. Wszystkie materiały o jak najwyższej jakości – zdjęcia w rozdzielczości od 667 x 1000 px do nawet 14720 x 9824 px, a filmy w jakości HD i 4K. Bank zdjęć oferuje materiały graficzne w formacje JPG, AI oraz EPS. Licencja umożliwia wykorzystanie prywatne i komercyjne, które dostosowane jest do potrzeb marketingu, reklamy, tworzenia różnorodnych projektów. Można zdecydować się na jedną spośród dwóch licencji – standardową oraz rozszerzoną. Ta pierwsza ogranicza liczbę wydruków do 500 000, druga natomiast nie posiada żadnych ograniczeń. Do wyboru jest kilka opcji płatności – zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm. Są to abonamenty, plany elastyczne oraz pobranie na żądanie, czyli pakiety zdjęć.

  Bank zdjęć płatnych iStock

  • iStockphotos

  Jest to obszerna płatna baza zdjęć, która sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Do wyboru są dwie opcje zakupu i płatności – zarówno poprzez wykupienie punktów kredytowych, jak i skorzystanie z miesięcznego lub rocznego abonamentu. Kupienie na żądanie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które jednorazowo potrzebują pobrać wysokiej jakości pliki. iStockphotos oferuje dwie kolekcje – Essentials i Signature, a obrazy znajdujące się w nich mają różną kwotę punktów kredytowych do opłacenia. Użytkownik ma możliwość skorzystania z licencji standardowej i rozszerzonej. Warto pamiętać, że w przypadku zdjęć wyłącznie do użytku redakcyjnego, nie ma możliwości wykorzystania ich w celach komercyjnych.

  W internecie możemy znaleźć wiele różnorodnych banków ze zdjęciami. Powyżej znajdziesz te najpopularniejsze, które z pewnością przydadzą się do pracy wszystkim grafikom czy marketingowcom. Jeśli potrzebujesz fotografii czy filmów na użytek własny, poznaj darmowe bazy zdjęć. Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób skutecznie wypromować produkt lub firmę? dobrze zaprojektowane grafiki, które przyciągają uwagę, świetnie sprawdzą się przy tworzeniu kampanii Facebook Ads. Nasi eksperci chętnie pomogą Ci w poprowadzeniu jej i zrealizowaniu zamierzonego przez Ciebie celu.


  Wróć do bloga