Większość z nas patrzy na świat obrazami. Potrafią one w prosty i skuteczny sposób przykuć uwagę,  a także sprawić, że oglądane treści będą bardziej atrakcyjne wizualnie. Skąd zatem czerpać ciekawe grafiki, dzięki którym każdy artykuł czy reklama zatrzymają wzrok odbiorcy na dłużej? Możliwości jest kilka i można je dopasować do własnego budżetu. Skorzystaj z legalnych źródeł, jakimi są darmowe banki zdjęć.

Jakie są licencje na pobieranie darmowych zdjęć?

Decydując się na skorzystanie z darmowych zdjęć stockowych, warto mieć na uwadze, na jakiej licencji się one opierają. Istnieją trzy różne, które określają konkretnie sposób użycia plików. Najpopularniejszym z systemów licencjonowania praw autorskich jest Creative Commons, na którego bazie opierają się katalogi zdjęć. Warto wyróżnić trzy najpopularniejsze licencje Creative Commons:

  1. CC0 – daje ona najwięcej możliwości oraz swobody. Autor zrzeka się swoich praw autorskich, więc można swobodnie wykorzystywać, kopiować, modyfikować, rozpowszechniać treści, jednocześnie nie podpisując autora.
  2. CC-BY – z kolei ta licencja wymaga oznaczenia autora. Dopiero przy jego podpisaniu mamy pełną możliwość wykorzystywania, modyfikowania czy rozpowszechniania treści.
  3. CC-NC – ten rodzaj licencji najbardziej ogranicza możliwości użytkowania pobieranych treści. Wymagane jest oznaczenie autora, a same pliki nie mogą być używane w celach komercyjnych.

Najpopularniejsze bezpłatne banki zdjęć

Aby skorzystać z darmowych banków zdjęć stockowych, najczęściej wystarczy zarejestrować swoje konto na danej stronie albo polubić fanpage na Facebooku.

Darmowa baza fotografii grafika komputerowa Pixabay

  • Pixabay

To jedna z najpopularniejszych w Polsce darmowa baza zdjęć oraz plików wideo. Tworzy ją społeczność osób, które rozpowszechniają wolne od praw autorskich pliki. Bank ten oferuje ponad 1,9 miliona fotografii oraz filmów, w tym także można znaleźć ilustracje i grafiki wektorowe. Każdy może wykorzystać je bez pytania czy oznaczania autora, nie ponosząc przy tym żadnych opłat. Dotyczy to także celów komercyjnych i dowolnej modyfikacji treści. Licencja banku zdjęć nie pozwala wyłącznie nie sprzedaż pobieranych materiałów czy dopuszczanie się zniesławiania osób, które na nich się znajdują. Pixabay oferuje wysokiej jakości filmy – zarówno w HD, jak i 4K. Ponadto mamy możliwość pobrania zdjęć w różnych wariantach rozdzielczości – od 640 x 360 px do 4592 × 2584 px. Z serwisu można korzystać zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

Baza bezpłatnych zdjęć grafik unsplash

  • Unsplash

Kolejnym niezwykle cenionym zbiorem darmowych zdjęć jest baza Unsplash. Dysponuje ona różnorodnymi materiałami o bardzo wysokiej rozdzielczości i niezaprzeczalnie wysokiej estetyce. Każda fotografia posiada dokładny opis, który zawiera szczegółowe parametry. Baza oferuje ponad półtora miliona darmowych zdjęć do pobrania. Można z nich skorzystać w celach prywatnych, a także w komercyjnych. Nie jest wymagane oznaczanie autora, mimo to jest to mile widziane. Jeśli na zdjęciu widoczne jest dzieło sztuki, znak identyfikujący jakąś markę czy obrazy ludzi, które są wyraźnie rozpoznawalne, to niekiedy wymagane jest zapytanie o zgodę na wykorzystanie takiego materiału. Z katalogu zdjęć można korzystać wyłącznie w języku angielskim.

Darmowy bank zdjęć grafik filmów wideo pexels

  • Pexel

Następną propozycją jest rozbudowany agregator darmowych obrazów – strona Pexels. Oferuje ona setki tysięcy bezpłatnych zdjęć do pobrania, które można wyszukać po frazie w języku angielskim lub skorzystać z kategorii, popularności, rozpoznawalności autorów, a nawet według palety barw. Katalog zawiera również darmowe filmy wideo. Wszystkie pliki są udostępniane na licencji Pexels do wykorzystania prywatnego i komercyjnego z możliwością modyfikacji. Trzeba pamiętać, że zawartość przedstawiona na zdjęciach, w tym znaki towarowe, logo lub marki, mogą być chronione. Nie ma potrzeby oznaczania autorów pobieranych plików. W bazie można znaleźć pliki różnorodnej rozdzielczości – od 640×426 do nawet 7680 x 5120 px.

Bezpłatna baza fotografii zdjęć grafik ilustracji wideo Kaboompics

  • Kaboompics

To bardzo ciekawa opcja, która oferuje rozbudowany wachlarz możliwości. Kaboompics to bank bezpłatnych zdjęć, które można swobodnie wykorzystać w działaniach marketingowych, projektowaniu okładek, tworzeniu plakatów czy postów na bloga. Spełni on oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób, a wszystko za sprawą różnorodnych wariantów każdego ujęcia. Bez problemu dopasujesz zarówno jego format, jak i wersję kolorystyczną. Zdjęcia są wysokiej jakości – od 1280 x 854 do aż 6720 x 4480 px.  Fotografie można znaleźć według frazy, kategorii, koloru czy sposobu sortowania. Podobnie jak w powyższych przypadkach, pobieranie materiałów ze strony jest zupełnie bezpłatne, można je swobodnie modyfikować i nie wymaga się, aby oznaczać autorkę zdjęć, choć jest to mile widziane.

Choć mamy możliwość skorzystania z wielu różnorodnych darmowych baz zdjęć i szerokiej bazy materiałów graficznych czy audiowizualnych, to ciągle nie możemy znaleźć odpowiedniej dla nas grafiki. W takiej sytuacji z pomocą przyjdą płatne banki zdjęć, o których przeczytasz w naszym artykule.


Wróć do bloga