Kampanie reklamowe w Internecie cieszą się ogromną popularnością. Najczęściej kojarzone są z linkami sponsorowanymi w wyszukiwarce lub banerami w sieci reklamowej. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie udostępnia nam system Google AdWords. Warto pamiętać, że drugą pod względem popularności wyszukiwarką jest YouTube. O tym dlaczego opłaca się wykorzystać YT, jako skuteczny kanał do pozyskiwania klientów pisałam poprzednio (AdWords dla wideo). Pora zastanowić się jednak, jak tworzyć reklamy wideo i czy pozwoli na to budżet małej czy średniej firmy.
Charakter odbiorcy telewizyjnego a internauty
Kampanie reklamowe w YouTube wydają się internetowym odpowiednikiem bloków reklamowych w telewizji. Budzi to wyobrażenie poważnego przedsięwzięcia o ogromnych kosztach. W rzeczywistości, reklama telewizyjna ma jednak całkowicie inny charakter, jej fabularyzowana forma idealnie wpisuje się w konwencję przerywnika między serialami czy innymi programami. Widz siedząc wygodnie w fotelu nastawiony jest na odbiór tego typu treści. Użytkownicy Internetu natomiast funkcjonują w całkowicie inny sposób. Są aktywni i eksplorują treści w poszukiwaniu tego, co ich najbardziej zainteresuje i odpowie na ich pytania. Co ważne, wchodzą też w interakcję z przeglądanymi materiałami, mogą je komentować, polubić, udostępniać czy subskrybować całe kanały, w celu śledzenia na bieżąco interesującej treści.
Specyficzne rodzaje treści na YouTube
Decydując się na reklamę video w YouTube trzeba też wziąć pod uwagę kontekst, w jakim będzie ona wyświetlana. Ważne jest zachowanie adekwatności. Materiały zamieszczane na YouTube znacząco różnią się od treści telewizyjnych. W dużej mierze służą one rozrywce. Znajdziemy tam niezliczoną ilość teledysków, remixów czy zwiastunów filmów. Popularne są też materiały samodzielnie nagrywane przez użytkowników, takie jak screencasty (filmy prezentujące obraz i dźwięk nagrany z pulpitu użytkownika, np. poradniki obsługi programów komputerowych czy poradniki jak przejść grę), tutoriale typu DIY (ang. do it yourself – zrób to sam, dotyczące np. porad makijażowych czy naprawy urządzeń domowych), vlogi (videoblogi) oraz zabawne filmiki.
Sposoby produkcji nagrań video
Materiały udostępniane w Internecie różnią się również sposobem produkcji. Najczęściej realizowane są małym kosztem przy użyciu łatwo dostępnych urządzeń, takich jak telefony komórkowe czy kamery internetowe. Nie gwarantuje to oczywiście najwyższej jakości nagrań, jednak właśnie w tym tkwi specyfika YouTube. To nadaje materiałom autentyzmu. Coraz częściej jednak użytkownicy regularnie publikujący treści w swoich kanałach mogą sobie pozwolić na stosowanie nowocześniejszego sprzętu, np. cyfrowej kamery sportowej.
Świadomość omówionej wyżej specyfiki YouTube jest niezbędna, by właściwie wykorzystać ten portal społecznościowy jako medium promocji własnej marki. Zamieszczane w serwisie reklamy powinny być utrzymane w tym samym tonie, co inne publikowane tam treści. Nie muszą (a nawet nie powinny) to być studyjne produkcje wykonane najnowszymi technikami kinematografii. Konieczność angażowania ekipy filmowej do wyprodukowania 30 sekundowego klipu jest standardem jedynie w telewizji. Małe i średnie firmy bez problemu mogą stworzyć atrakcyjne reklamy, które świetnie wpiszą się w charakter internetowych filmików, nie przeznaczając na to wielotysięcznego budżetu.
Formy reklamy video
Trzeba pamiętać, że YouTube jest portalem społecznościowym, zatem prezentowane tam treści powinny być autentyczne, by przemówiły do odbiorców. Wydumane realizacje przypominające hollywoodzką produkcję wydają się tam nie na miejscu. Bardziej odpowiednie będzie uczciwe zaprezentowanie atutów swojej oferty. Można wykorzystać w tym celu, na przykład krótki film instruktażowy, będący prezentacją faktycznej znajomości danej dziedziny, a tym samym zachętą do zapoznania się z resztą oferty. Pozwoli to wzbudzić zaufanie do marki i podniesie jej wiarygodność. Skuteczną formą może okazać się też ciekawa animacja prezentująca w przejrzysty sposób korzyści, jakie może dać produkt.
Jak laik może stworzyć profesjonalną reklamę?
Problemem wydaje się jednak samo stworzenie reklamy. Tym bardziej, jeśli nie posiadamy ani sprzętu, ani umiejętności reżyserskich czy aktorskich. Jeśli nie chcemy osobiście występować przed kamerą można wynająć doświadczone osoby, które wykonają to za nas. Nie trzeba jednak urządzać castingu. Istnieją międzynarodowe portale umożliwiające prezentację i sprzedaż tego typu usług, np. Fiverr.com. Płacąc niewielką kwotę za konkretną liczbę wypowiedzianych słów możemy zatrudnić aktora lub lektora do naszego nagrania. Liczba oferujących swoje usługi osób jest ogromna, a decyzję ułatwia możliwość wyboru interesującej nas kategorii i sprawdzenia opinii o autorze.
Jeśli zdecydujemy się podjąć samodzielnej realizacji filmu video, możemy poszukać pomocy konsultantów do produkcji i edycji video. Pomogą nam oni napisać scenariusz reklamy wyszczególniając kolejne ujęcia i czas ich trwania. Ich również można znaleźć w sieci, np. na stronie businessdirector.com. Możliwe jest też skorzystanie z aplikacji, które pomogą nam nakręcić film przy użyciu smartphona czy tabletu (np. touchcast.com, czyli aplikacja umożliwiająca m.in. dodawanie interaktywnych okien do filmu czy zmianę tła). Kręcenie reklam staje wówczas jeszcze bardziej proste!
Gotowe materiały audio i video
Reklamy można również tworzyć łącząc krótkie gotowe ujęcia filmowe. Oczywiście je również możemy zdobyć niskim kosztem korzystając z tzw. banków ujęć (np. dissolve.com). Udostępniane tam nagrania są bardzo wysokiej jakości. Możemy znaleźć tam sceny z niemal każdego zakątka świata. Na tej samej zasadzie funkcjonują płatne katalogi nagrań muzycznych, jak audiojungle.net, gdzie już za 1$ znajdziemy pliki audio na licencji Royalty Free, czyli nadające się do komercyjnego użytku. Jeśli wolimy zaoszczędzić możemy skorzystać z darmowych rozwiązań, wówczas konieczne jest jednak podanie informacji o źródle wykorzystanego materiału (licencja Creative Commons). Bezpłatną wyszukiwarką tego typu plików jest m.in. search.creativecommons.org. Jakość nagrań jest jednak w tym przypadku bardzo zróżnicowana.
Reklama nie musi jednak angażować żywych aktorów ani scen. Nie jest też niezbędne podkładanie głosu lektora. Alternatywą jest skorzystanie z animacji. Również w tym obszarze mamy bardzo duże możliwości skorzystania z pomocy indywidualnych usługodawców lub wykupienia gotowych rozwiązań. Przykładowo na portalu hiveohive.net można wybierać spośród setek szablonów animacji, do których wystarczy wstawić swój tekst lub ewentualnie zdjęcia. Ceny zaczynają się już od kliku dolarów. Do obróbki konieczna jest jednak znajomość obsługi programu Adobe After Effects. Jeśli jednak nie mamy zdolności ani czasu uczyć się tego, edycję video również możemy zlecić przez Internet (np. www.elance.com, www.odesk.com).
Dobre i złe strony portali freelancerskich
Jak widać możliwości tworzenia filmów małym kosztem są ogromne. Wszytko ma jednak swoje ograniczenia. Chociaż w sieci ogłaszają się tysiące freelancerów, nadal niewielu znajdziemy wśród nich Polaków. Trudność może zatem sprawić zatrudnienie polskojęzycznego lektora. Kontakt z osobami tworzącymi animacje również może wymagać znajomości języka angielskiego, jednak w tym obszarze powinno być mniej problemów. Niestety giełdy usług nie zrzeszają freelancerów na stałe, dlatego może się zdarzyć, że osoba, z którą już raz nawiązaliśmy współpracę przestanie być dostępna. W danym momencie może też brakować ogłoszeń dotyczących pewnych usług (np. pisanie scenariuszy filmików reklamowych). Mimo to warto posurfować w sieci, a na pewno natkniemy się na dobrych specjalistów w swoim fachu, którzy małym kosztem pomogą nam wykreować reklamę firmy. Jeśli obawiamy się współpracy z nieznajomym, dla pewności warto obejrzeć jego wcześniejsze realizacje i sprawdzić opinie innych użytkowników na portalu. A raz nawiązany kontakt może przydać się w przyszłości.
Okazuje się, że profesjonalny spot reklamowy można stworzyć bez konieczności zatrudniania wykwalifikowanej ekipy, wynajmowania aktorów i bez wchodzenia do studia filmowego. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Jeśli jesteśmy skłonni przeznaczyć niewielkie środki na poszczególne elementy filmu możemy z łatwością stworzyć atrakcyjny i jakościowy przekaz, który skutecznie wypromuje naszą markę.