Dobór słów kluczowych to proces, który oparty powinien być na skupieniu i dogłębnej analizie zarówno strony internetowej, jak i zależności występujących w obrębie danej branży. Wyłonienie skutecznych fraz nie jest bowiem zadaniem łatwym. Jak jednak w oparciu o dostępne narzędzia i posiadaną wiedzę znaleźć słowa kluczowe, które naprawdę sprzedają?
Poddając obserwacji daną witrynę oraz skupiając się na założeniach konkretnej gałęzi biznesu łatwo już na początku wyłonić kilka fraz, stanowiących podstawę skutecznych inwestycji. Ważne, by nie zapomnieć, iż zarówno frazy ogólne jak i bardziej szczegółowe mogą nieść za sobą podniesienie wskaźników ruchu na stronie internetowej lub zwiększenie liczby konwersji. Doskonały przykład stanowi branża obuwnicza, gdzie inwestować można zarówno w ogólne słowa kluczowe takie jak „polski producent obuwia” skierowane do klientów biznesowych, np. hurtowni oraz bardziej szczegółowe frazy typu „skórzane botki na obcasie”, których odbiorcami staną się klienci indywidualni. W jednym i drugim przypadku trafność doboru fraz zależy w dużym stopniu od typu odbiorców, do których chcielibyśmy skierować ofertę. Oznacza to, iż na podstawowym etapie, jakim jest wstępna analiza strony internetowej, frazami noszącymi znamiona skutecznych będą te, które staną się odpowiedzią na pytania i potrzeby konkretnej, określonej przez nas, grupy docelowej odbiorców.
Narzędzia pomagające w wyborze słów kluczowych
Na rynku istnieje wiele przydatnych narzędzi poddających analizie słowa kluczowe. Ich wykorzystanie ma na celu weryfikację poziomu trudności danych fraz, ale również wyłonienie ciekawych propozycji stanowiących alternatywę dla tych wymyślonych w procesie analizy witryny. Jednym z owych narzędzi, z pewnością najbardziej popularnym, jest Planer słów kluczowych Google AdWords, który bazując na frazie podstawowej przygotowuje listę sugerowanych słów. Funkcjonalność planera wykorzystać można na dwa sposoby, generuje on bowiem zestawienie proponowanych fraz poprzez odniesienie do frazy wpisanej przez użytkownika albo poprzez wprowadzenie adresu witryny, dla której chcielibyśmy pozyskać informacje.
Drugą, ciekawą alternatywą jest również wykorzystanie samej wyszukiwarki Google. Wpisując w okno wyszukiwania frazę wyłonioną podczas szczegółowej analizy naszej witryny możemy otrzymać ciekawe propozycje haseł, które spotykają się z wyszukiwaniami przez użytkowników.
Frazy długoogonowe
Podejmując próbę odpowiedzi na pytanie „Jakie frazy naprawdę sprzedają?” nie sposób pominąć również tych, które składają się na tzw. „długi ogon”. Ta forma zestawienia charakteryzuje się dużą ilością niezwykle szczegółowych słów takich jak np. „czarne botki skórzane na obcasie”. Dobór tak precyzyjnie sformułowanych propozycji gwarantuje, iż przyciągniemy użytkowników zainteresowanych konkretnym produktem lub usługą. Wiadomo jednak, iż fraz takich musi być więcej – z reguły odpowiadają one bowiem konkretnym produktom, a nie ogólnej nazwie kategorii. Warto jednak wybrać tę opcję, zapewnia ona bowiem widoczność dla osób zdecydowanych na zakup, a nie jedynie szukających informacji. Zależności występujące w obrębie wyszukiwania oraz pozycjonowania fraz na tzw. „długi ogon” zostały dokładnie wyjaśnione w jednym z naszych wcześniejszych artykułów (tutaj).
Istnieje ponadto kilka złotych reguł, dotyczących błędów, których należy unikać w procesie doboru skutecznych słów kluczowych. Przedstawia je poniższa infografika. Nie warto stosować zbyt ogólnych fraz (np. buty) ani zbyt złożonych, obejmujących wiele usług naraz (np. skup, sprzedaż i wymiana samochodów), a także słów kluczowych niepoprawnych gramatycznie.
Podsumowując, wybór fraz to niezwykle ważny etap, któremu bez wątpienia należy poświęcić większą ilość czasu. Podjęcie dobrych decyzji już na tym szczeblu skutkować będzie w przyszłości wzrostem efektywności podejmowanych działań bądź jego brakiem. Najważniejsza jest zatem szczegółowa analiza potrzeb i zainteresowań potencjalnych klientów. Dobrze dobrany zestaw słów kluczowych, stanowiący odpowiedź na konkretne zapytanie pozwoli zainteresować użytkownika oferowanymi produktami i usługami oraz skłonić go do ich nabycia.