Z roku na rok wzrasta ilość czasu, jaką spędzamy w trybie online. Za pośrednictwem Internetu pracujemy, uczymy się i bawimy, a także nawiązujemy relacje z innymi użytkownikami. Korzystanie z Internetu, oprócz oczywistych zalet, niesie jednak ze sobą również pewne konsekwencje. Każda nasza wizyta w sieci pozostawia ślad. Im więcej informacji udostępniamy, tym mniej anonimowi jesteśmy.  Korzystając z usług, jakie oferuje Google, powierzamy dane, dzięki którym możemy korzystać z wyszukiwarki, Gmaila czy Map. W wyniku tego nasza prywatność zostaje nieco naruszona. Pozwala to jednak na dostosowanie poszczególnych usług do naszych indywidualnych potrzeb. Korzystając z zasobów Internetu warto mieć zatem na uwadze, jakie rodzaje informacji są gromadzone i w jaki sposób są wykorzystywane.

Co Google wie o Tobie?

Rodzaj pozyskiwanych informacji zależy w głównej mierze od usług, z jakich korzystamy. W przypadku wyszukiwania w Google, określania trasy dojazdu w Mapach czy wyświetlania filmu  w serwisie YouTube – Google gromadzi podstawowe dane umożliwiające wygodne korzystanie z poszczególnych usług. Będą to więc na przykład: treści wyszukiwane przez użytkowników, przeglądane strony internetowe, wyświetlane filmy, reklamy, którymi byliśmy zainteresowani, nasza lokalizacja, adres IP, dane pochodzące z plików cookie czy informacje o urządzaniu, z którego korzystamy.

W przypadku utworzenia konta Google poziom szczegółowości pozyskiwanych informacji wzrasta. Do gromadzonych danych dochodzi przede wszystkim: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, data urodzenia, płeć, numer telefonu oraz kraj. Wszelkie materiały tworzone w ramach konta Google również są przechowywane. Należą do nich między innymi: e-maile wysyłane i odbierane za pośrednictwem Gmaila, utworzone kontakty, wydarzenia zdefiniowane w kalendarzu, a także wszelkiego typu dokumenty czy arkusze tworzone na Dysku. Pozyskiwanie wszystkich tych danych ma jeden nadrzędny cel – ma sprawić, żeby korzystanie z konkretnych usług było szybkie i przede wszystkim jak najbardziej przydatne. Ponadto wybrane informacje, takie jak lokalizacja czy historia wyszukiwania, mają służyć także do wyświetlania trafnych reklam w wyszukiwarce, Gmailu czy  w serwisie  YouTube.

Moje Konto Google

Oczywiście istnieje możliwość stopniowania ilości udostępnianych danych. Za pośrednictwem podstrony Moje Konto możemy w łatwy sposób zarządzać informacjami na nasz temat. Moje Konto umożliwia bowiem wygodny dostęp do ustawień i narzędzi, które z jednej strony pozwalają chronić nasze dane i prywatność, a z drugiej  dają możliwość określenia sposobu wykorzystania pozyskanych informacji nawet od niezalogowanych użytkowników.

Jak chronić prywatność w internecie?

Rozpoczynając konfigurację Mojego Konta w pierwszej kolejności warto udać się do sekcji Logowanie i bezpieczeństwo, w której w łatwy sposób można sprawdzić dane dotyczące dostępu do konta oraz opcje odzyskiwania hasła – pomocniczy adres e-mail oraz pomocniczy numer telefonu. Można również dokonać sprawdzenia zabezpieczeń konta, w celu zwiększenia jego maksymalnej ochrony. W następnej kolejności można zweryfikować urządzenia , które uzyskiwały dostęp do naszego konta, a także ustawić alerty zabezpieczeń, informujące o zmianach w zabezpieczeniach konta oraz podejrzanych aktywnościach.  Można także uzyskać informacje na temat aplikacji i witryn połączonych z naszym kontem oraz odpowiednio nimi zarządzać.

Druga sekcja – Informacje osobowe i prywatność – to centrum zarządzania naszymi danymi osobowymi. W tym miejscu możemy zdecydować, które informacje chcemy udostępniać, a które chcemy zachować jako prywatne. W panelu Informacje osobowe, oprócz określenia podstawowych danych takich jak imię i nazwisko, e-mail czy numer telefonu, mamy możliwość zarządzania ustawianiami profilu Google+, ustawianiami lokalizacji oraz wyszukiwania. Zarządzanie aktywnością – to z kolei część zawierająca sześć różnych kategorii informacji gromadzonych przez Google na temat aktywności użytkownika. Są to między innymi informacje na temat historii przeglądania witryn internetowych, historii lokalizacji czy historii wyszukiwania w serwisie YouTube. Każdą z tych kategorii możemy włączyć lub wyłączyć  jednym kliknięciem myszki. Kolejny krok to Ustawienia reklam. Jak sama nazwa wskazuje w tej części mamy możliwość  zarządzania reklamami wyświetlanymi na podstawie naszego konta Google na wszystkich urządzeniach. W dalszej części sekcji dostępna jest również część pozwalająca na całościowy przegląd konta oraz część pozwalająca skopiować lub przenieść treści zapisane na naszym koncie Google.

Trzecia, ostatnia sekcja, czyli Ustawienia konta umożliwia przede wszystkim konfigurację języka, w jakim wprowadzane są teksty oraz ułatwienia dostępu dla osób niepełnosprawnych. Pozwala również zarządzać przestrzenią na Dysku Google oraz udostępnia panel do usuwania poszczególnych usług Google lub jednorazowego usunięcia całego konta.

Prywatność oraz bezpieczeństwo udostępnianych danych to jeden w ważniejszych tematów dotyczących korzystania z Internetu. Usługa Moje Konto Google dostępna pod adresem myaccount.google.com umożliwia łatwy i szybki dostęp do ustawień i narzędzi, z pomocą których można z jednej strony odpowiednio zabezpieczyć nasze dane, a z drugiej dokładnie określić, jakie informacje mogą być wykorzystywane przez Google, w celu osiągnięcia jak największego zadowolenia z użytkowania poszczególnych usług i funkcjonalności.